Kiteboarding, plachtění nejen na moři

Určitě jste na dovolené u moře viděli lidi, kteří stojí na prkně a nechávají se pomocí malého padáku táhnout po vodě. Jedná se o tzv kiting. Tento poměrně oblíbený sport se nemusí provádět jen na moři, ale můžete ho vyzkoušet i u nás, na pevné zemi.

Kiteboarding

Kiteboarding je sport, který spočívá na jízdě na prkně, na „skateboardu“, nebo na snowboardu, kdy vás táhne lano připevněné k malému padáku(drakovi).

Jak začít

Před začátkem je třeba si rozmyslet, jaký kite budete chtít provádět. Můžete kitovat na zemi, na sněhu nebo na vodě. Je to sice podobné, ale na kažý potřebujete jiné vybavení. Např do vody budete potřebovat neoprén, na zem zase mountainboard a do sněhu pořádné prkno.

Pro začátek je dobré se přihlásit do nějakého kurzu, kde získáte všechny potřebné informace do začátku a hned budete moci přejít k samotnému trénování. Kurzy se konají jak v čechách tak v zahraničí.

Výbava

Jak již bylo řečeno, pro každý typ kitingu je třeba jiného vybavení. Jedinné co zůstává stejné je tažný drak. Jaké všechny pomůcky je třeba jsou uvedeny níže:

  • Tažný drak je základní částí výbavy
  • Trapéz je název pro úvazek, který má jezdec kolem těla a za který je připevněn drak. Existují trapézy sedací (se smyčkami kolem stehen) a bederní, některé bederní trapézy mají navíc jako součást protinárazovou vestu. Pro kitesurfing je možné použít i trapéz na windsurfing, ale nedoporučuje se to; na první pohled je menší rozdíl pouze ve tvaru háku a v přítomnosti poutka na zadní části trapézu.
  • Kiteboard je kompozitová nebo dřevěná deska. Existuje několik typů, především jednosměrné kiteboardy, které mají výrazně odlišenou špičku a patku, a obousměrné, které jsou naprosto souměrné. Vázání se většinou skládá pouze z poutek, někteří jezdci ale používají i wakeboardové vázání, které je vhodnější pro některé wake-style triky. Tvary a velikosti kiteboardů se velmi liší a závisí na schopnostech jezdce, stylu jízdy, povaze vodní hladiny a síle větru.
  • Neopren se často používá, s výjimkou ježdění v mimořádně teplých oblastech za mírného větru. Silný vítr v kombinaci s mokrou pokožkou způsobuje rychlou ztrátu tělesného tepla i v případě, že teplota vzduchu je vysoká. Dalším důvodem pro použití neoprenu je ochranná funkce proti nárazům nebo žahavým živočichům.
  • Bezpečnostní nůž je někdy doporučován jako nouzový prostředek pro případ zamotání šňůr a následného ohrožení.
  • Přilba je často používána pro ochranu hlavy před nárazem o vodní hladinu, o kiteboard a při nehodách na břehu.
  • Záchranná vesta se při kiteboardingu někdy používá, ale daleko řidčeji než při windsurfingu.
  • Protinárazová vesta je lehká tenká vesta, která slouží k ochraně vrchní části trupu. Může snížit riziko vyražení dechu nárazem o vodu, poranění žeber nárazem do prkna apod.
  • Board-leash je šňůra, která poutá volně prkno k jezdci a zabraňuje odplavání prkna v případě pádu. Nevýhodou board-leashe je, že při pádu může být jezdec chvíli tažen vodou, než získá kontrolu nad drakem, a v takové situaci hrozí úraz o přivázané prkno. Při použití board-leashe je naprostou povinností přilba.
  • Signální zařízení bývá někdy používáno při kiteboardingu na otevřeném moři. Může jít o píšťalku, voděodolný mobilní telefon, nebo specializované vysílačky.
  • GPS přístroje se používají pro měření rychlosti.